Centrum Rehabilitacji i Promocji Zdrowia ALTAMED ul. Katowicka 49, 43-400 Cieszyn

Witamina D – co powinieneś wiedzieć informacje

altmed_1000x700

Witamina D może m.in. zapobiec rozwojowi chorób układu krążenia, cukrzycy, a nawet raka.

Witaminy D nie powinno zabraknąć również w diecie osób odchudzających się, gdyż pomaga pozbyć się zbędnego tłuszczu.

 

witd_schemat

Witamina D

Z badań epidemiologicznych wynika, że ze względu na położenie geograficzne i klimat Polski, ponad 90% populacji naszego kraju ma deficyt witaminy D. Dlatego też właściwa podaż z pożywieniem a w uzasadnionych sytuacjach jej suplementacja odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu występowania wielu schorzeń przewlekłych związanych z niedoborem witaminy D.
Do niedawna witaminę D kojarzono wyłącznie z ważnym wpływem na układ kostny. Wiadomo było, że jej niedobory grożą krzywicą u dzieci, a u starszych osób – osteoporozą i związanymi z nią powikłaniami. Dzięki rozwojowi nauk medycznych mamy coraz więcej dowodów na to, że witamina D działa jednak na cały organizm i to niezależnie od wieku. Odkrycie zaś receptora VDR witaminy D w wielu komórkach organizmu ludzkiego pozwoliło wyjaśnić jej rolę w funkcjonowaniu wielu układów poza-szkieletowych. Aby osiągnąć prawidłowy rozwój organizmu i nie dopuścić do wystąpienia wielu schorzeń z niedoboru, niezbędna jest wiedza ogólna na temat witaminy D a także zasad profilaktyki. Społeczeństwo powinno wiedzieć w jakich produktach występuje witamina D, jak ważna jest właściwa ekspozycja na słońce i w jakich okresach życia suplementacja witaminy D może być wyjątkowo istotna.
Taka wiedza może w dużym stopniu ograniczyć występowanie schorzeń tak w układzie kostnym jak i w nerwowym i immunologicznym. Uświadomienie wagi tej witaminy jest istotne dla przyszłych matek myślących o zdrowym rozwoju swojego potomstwa. Dlatego też istotną rolą instytucji systemu zdrowia publicznego jest ciągłe uświadamianie społeczeństwa oraz środowiska medycznego jaką rolę odgrywa witamina D i jak ważne jest wyrównanie jej deficytu. Dotyczy to także przekazywania w procesie edukacyjnym wiedzy o witaminie D i konsekwencjach niedoboru. ”

To wstęp pracy dyplomowej Pani Majki Skoczek

Przeczytaj również te artykuły o witaminie D:

Zobacz też: centrum medyczne cieszyn