Centrum Rehabilitacji i Promocji Zdrowia ALTAMED ul. Katowicka 49, 43-400 Cieszyn

Terapia Boreliozy

W naszym Centrum powadzimy kompleksową terapię boreliozy.

Terapia obejmuje zarówno:

dietetykę,
ziołolecznictwo,
psychoterapię,
zajęcia rehabilitacyjne,
ozonowanie krwi
oraz działania związane z objawami chorobowymi, które u każdego pacjenta mogą być inne.

Pierwszym etapem jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki i opracowanie indywidualnego planu terapii.

O Boreliozie

Wg. statystyk PZH w Polsce rocznie diagnozuje się ok 40tys przypadków. Cały obszar Polski jest zagrożony występowaniem boreliozy, a brak przypadków na jakimś terenie należy wiązać z brakiem właściwej diagnostyki. W Holandii gdzie mieszka o 50% mniej ludzi niż w Polsce diagnozuje się rocznie 3-4x więcej zachorowań.

Niestety kleszczy przybywa z roku na rok. W czasie zimy te pasożyty „śpią” zagrzebane w ściółce i czekają na poprawę pogody, niestety coraz cieplejsze zimy powodują, że z roku na rok więcej kleszy jest w stanie przetrwać zimę. Jeszcze kilka lat temu sztuką było spotkać kleszcza, dziś już nie jest to nic nadzwyczajnego. Co gorsza kleszcze z lasów i łąk przeniosły się do miast, więc dziś można spotkać je dosłownie wszędzie. Tym bardziej, że w mieście pokarmu też im nie brakuje, żerują na myszach, szczurach i innych zwierzętach.

Osoby chore na boreliozę często nie umieją znaleźć pomocy lekarskiej z powodu niespecyficznych objawów mogących sugerować różne choroby. Chorzy chodzą od lekarza do lekarza, a ich stan się ciągle pogarsza. Najczęstsze objawy to złe samopoczucie, ból całego ciała, paraliż, problemy z pamięcią itp. Wiele osób jest leczona przez kilka lat bez żadnego efektu na różne choroby, tylko po przez podobny obraz objawów. W tym czasie borelioza prowadzi do wielonarządowych i ciężkich uszkodzeń w skrajnych przypadkach może być przyczyną inwalidztwa lub śmierci. Niestety w naszym kraju wciąż brakuje lekarzy specjalizujących się w leczeniu tej choroby.

Należy pamiętać, że kleszcze atakują wszystkich bez względu na wiek. Ale bardziej na ich atak narażone są osoby aktywne, lubiące spacery po lasach, pracujące na powietrzu. Zdarzają się kleszcze w miejskich parkach i na zielonych skwerach.

Bardzo często osoby chore na boreliozę traktowane są jako hipochondrycy ponieważ uskarżają się na wiele dolegliwości nie umiejąc wskazać przyczyny. W ten sposób trafiają do wielu specjalistów (reumatologów, neurologów, kardiologów, dermatologów i wielu innych), każdy z nich albo podejmuj działanie ze „swojej” działki lub odsyła pacjenta. Na szczęście jest coraz więcej specjalistów znających problematykę boreliozy. Często borelioza jest długo diagnozowana ponieważ od momentu ugryzienia przez kleszcza do wystąpienia uciążliwych objawów mija nawet kilka lat. Dolegliwości na które najczęściej uskarżają się pacjenci to: uczucie ciągłego zmęczenia, problemy ze snem, bóle mięśni, bóle stawów, szumy w uszach, zaburzenia wzroku, zaburzenia czucia, arytmia serca, zmiany zachowania np. depresja, zaburzenia neurologiczne itp.

Dlaczego boreliozę jest tak ciężko wyleczyć? Dzieje się tak dlatego, że Borelia ma różne postaci i z każdą trzeba inaczej walczyć. Najłatwiej zniszczyć jest postać z błoną komórkową, ale ona pod wpływem stresu środowiskowego szybko i łatwo zmienia się w formę przetrwalnikową tzw. cystę. Cysty to zamknięte kolonie bakterii, które czekają na lepsze czasy. Problemem jest również umiejscowienie stanów zapalnych, ponieważ dużo trudniej leczy się stawy i kości niż tkanki miękkie. Kolejnym problemem jest zmniejszony metabolizm Borelii. Typowe bakterie dzielą się co 20 minut a Borelia dzieli się raz na dobę, dlatego też potrzeba zdecydowanie więcej czasu na terapię, oraz zdecydowanie większe dawki leków i suplementów niż w standardowych zakażeniach.

Trzeba pamiętać, że każda tak długa terapia niesie za sobą skutki uboczne (również terapie „naturalne” lub „alternatywne”). Dlatego terapia taka powinna być cały czas monitorowana, a pacjent powinien przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza/terapeuty ponieważ nawet krótkie odstępstwa od reżimu terapeutycznego mogą zniweczyć cały efekt.

Diagnostyka boreliozy niestety jest zawodna zarówno jeśli chodzi o testy kliniczne (test Elisa jak i Western Blot) jak i testy robione metodą Volla i Vega. Bardzo często jest tak, że osoby z wynikiem negatywnym są chore na boreliozę – fakt ten zdecydowanie utrudnia diagnozowanie pacjenta jak i jego późniejsze leczenie. W prowadzonej terapii za to bardzo dobrze sprawują się testy metaboliczne np. STRD (metoda skaningowa termowizyjna) ponieważ pokazują zmiany w obrębie metabolizmu z czego można wnioskować czy prowadzona terapia przynosi oczekiwane przez lekarza/terapeutę skutki. Jeśli wszystkie metody diagnostyczne zawodzą a pacjent ciągle skarży się na różne dolegliwości t wtedy należy bazować na wywiadzie. Bierzemy pod uwagę wszystko styl życia, podróże, dietę, przebyte choroby, „skłonności genetyczne” itp.

Czy w ogóle możemy mówić o wyleczeniu się z boreliozy?

Niestety najczęściej na terapię trafiają osoby z zaawansowaną boreliozą o wielu objawach. W takiej sytuacji leczenie jest zdecydowanie trudniejsze i dłuższe. Najpierw w terapii należy skupić się na boreliozie, a później włączać elementy związane z dolegliwościami i szkodami jakie w organizmie wywołała. Należy również pamiętać o zajęciu się skutkami ubocznymi prowadzonych terapii (np. wyjałowienie flory bakteryjnej przy stosowaniu antybiotyków, niedobory witamin/minerałów na skutek stosowania różnych ziół itp.). Zasadniczo terapia powinna być prowadzona jeszcze przez kilka miesięcy po ustaniu wszystkich objawów – wynika to z wolnego metabolizmu bakterii i jest cyklu rozrodczego.

Terapię boreliozy utrudniają również wszystkie infekcje towarzyszące. Do takich infekcji możemy zaliczyć wszystkie choroby odkleszczowe np. babeszjozę (w skrajnych przypadkach może powodować anemię i żółtaczkę), erlichioze (obniża ilość białych krwinek), anaplazmozę, bartonellę (lokalnie może powodować czerwone rozstępy lub inne zmiany skórne, skrajnie może powodować padaczkę i uszkodzenieserca), mykoplazmę (może powodować różne problemy śluzówek we wszystkich układach) a nawet toksoplazmozę. Tych chorób towarzyszących jest coraz więcej i co jakiś czas odkrywane są nowe. Należy również pamiętać, że borelioza upośledzając odporność może powodować że dużo łatwiej nam zachorować np. na grypę i jej leczenie trwa znacznie dłużej (ale mogą to być różne inne infekcje).


Serdecznie zapraszamy do naszej poradni

Świetny dojazd z takich miejscowości jak:

Wisła, Ustroń, Strumień, Jastrzębie, Bielsko, Pawłowice

 

 

 

Sprawdź również > Dermatolog Cieszyn

Masz pytanie odnośnie terapii boreliozy?

Zadaj pytanie wypełniając prosty formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej lub zadzwoń pod nasz numer 33 444 68 68.