Centrum Rehabilitacji i Promocji Zdrowia ALTAMED ul. Katowicka 49, 43-400 Cieszyn

Kinezyterapia

Ćwiczenia indywidualne

Podczas indywidualnych ćwiczeń z fizjoterapeutą, zostają dobrane dla pacjenta odpowiednie ćwiczenia ukierunkowane przede wszystkim na postawiony cel rehabilitacji (np. działanie przeciwbólowe, odzyskanie ruchu w stawie barkowym itp.). W trakcie ćwiczeń indywidualnych fizjoterapeuta wykorzystuje techniki specjalne, udziela wskazówek pacjentowi w zakresie czynności jakich powinien on unikać, jak odpowiednio stopniować wysiłek oraz zaleca ćwiczenia do domu. W celu zintensyfikowana wysiłku oraz urozmaicenia ćwiczeń są wykorzystywane różne przybory gimnastyczne jak np.:  duże piłki Thera – band, taśmy elastyczne Thera-band, ciężarki i wiele innych. Czas trwania ćwiczeń od 15 do 30minut.

Terapia manualna

W zależności od przyczyny bólu lub dysfunkcji terapeuta dobiera odpowiednią metodę leczenia
z zakresu terapii manualnej. Do metod leczenia terapii manualnej zalicza się: mobilizacje, manipulacje, masaż, stretching, oraz neuromobilizacje. Na sam koniec terapii, fizjoterapeuta udziela wskazań/zaleceń pacjentowi dotyczących wykonywania czynności dnia codziennego
oraz kilka przykładów ćwiczeń do wykonywania w domu. Terapia manualna często stosowana jest w przypadku drętwień kończyn, chorobie zwyrodnieniowej stawów, ograniczenia zakresu ruchomości np. w barku, bólach głowy, nerwobóli, rekonstrukcji więzadeł. Zaletą stosowania tego rodzaju terapii jest zmniejszenie zapalania tkanek miękkich, szybszy powrót aktywności, skrócenie czasu leczenia. Czas trwania terapii od 15 do 30minut.

Metoda PNF

Metoda PNF czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu, ma na celu odtworzenie utraconej funkcji motorycznej pacjenta. Metoda PNF opiera się na trójpłaszczyznowych wzorcach ruchowych. W zależności od potrzeb pacjenta, stosuje się różnorodne techniki, które mają na celu nauczenia ruchu, skoordynowaniu ich z innymi ruchami stawów, ale również techniki rozluźniające, stabilizujące i przeciwbólowe. Metoda polecane przede wszystkim pacjentom z problemami neurologicznymi takimi jak następstwa udaru mózgu, stwardnienie rozsiane ale również dla osób z przewlekłymi bólami kręgosłupa, zespołem bolesnego barku, po endoprotezie biodra i innych. Czas trwania terapii od 30 do 60minut.


Dowiedz się więcej o naszej ofercie rehabilitacji:

Masz pytanie odnośnie kinezyterapii?

Zadaj pytanie wypełniając prosty formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej lub zadzwoń pod nasz numer 33 444 68 68.