Centrum Rehabilitacji i Promocji Zdrowia ALTAMED ul. Katowicka 49, 43-400 Cieszyn

Fizykoterapia

Fizykoterapia to zabiegi,których celem jest pobudzenie procesu biologicznego w tkankach przy użyciu różnych czynników fizycznych takich jak: prąd, magnetyzm, światło, temperatura. Zabiegi fizykoterapeutyczne ze względu na działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe mają najczęstsze zastosowanie w urazach ortopedycznych i chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Elektroterapia

Prądy Traberta

Jest to prąd o kształcie prostokątnym, powodujący skurcze mięśniowe o charakterze tężcowym. Prąd dający uczucie masażu mrowiącego.

Efekty leczenia:

 • przeciwbólowe
 • zmniejszające napięcie mięśni

Stosowany w zespołach bólowych kręgosłupa, barku, oraz innych stawów.

Prądy TENS

Prądy TENS inaczej Przezskórna Elektryczna stymulacja Nerwów. Są to prądy impulsowe małej częstotliwości. Terapia tymi prądami wykazuje świetne efekty w leczeniu nerwobóli, bólach mięśniowych czy fantomowych.

Jonoforeza

Zabieg polega na wprowadzaniu do ciała jonów leczniczych leku do tkanek pod wpływem prądu stałego. Efekt leczniczy zabiegu zależy od rodzaju użytego leku. Najczęściej jest to efekt przeciwbólowy lub przeciwzapalny.
Zabieg często wykorzystywany w zapaleniu krtani, urazach ortopedycznych oraz rwie kulszowej.

Elektrostymulacja

Elektrostymulacja to zabieg elektroleczniczy, którego głównym celem jest uzyskanie skurczu mięśnia lub jego rozluźnienie w zależności od ilości impulsów. W przypadku zastosowania w trakcie zabiegu:
pojedynczych impulsów uzyskuje się skurcz konkretnego mięśnia lub grupy mięśni w celu odbudowy ich napięcia oraz siły.
Serii impulsów uzyskuje się rozluźnienie mięśni.
Elektrostymulacja może być również stosowana na nerw, chcąc zwiększyć próg odczuwania bólu (efekt przeciwbólowy).

Prądy Interferencyjne

Prądy interferencyjne (prądy Nemeca) należą do prądów średniej częstotliwości, które są modulowane z małą częstotliwością w amplitudzie. Cechą wyróżniającą ten rodzaj prądów jest jego możliwość zadziałania głębszych warstwach tkanek przez co terapia jest szczególnie efektywna w leczeniu bólu przewlekłego. W miejscu nałożenia się co najmniej dwóch fal tego prądu może dojść do ich wzajemnego wzmocnienia lub wygaszenia. Prądy Nemeca pobudzają mięśnie do skurczu, pobudzając ich procesy odżywcze i metabolizm. Efekt leczniczy jest przede wszystkim przeciwbólowy, przeciwobrzękowy oraz przeciwzapalny.

Prądy diadynamiczne

Są to prądy zmienne o małej częstotliwości. Ich podstawą są prądy impulsowe o częstotliwości
50 i 100Hz, które odpowiednio zmodulowane i używane w konkretnych cyklach czasowych, zaczynają tworzyć pozostałe prądy należące do tej grupy.
Rodzaje prądów i ich efekty leczenia:
DF,CP, LP – działanie przeciwbólowe
RS, MM – pobudzenie skurczów mięśni
DF – zmniejsza napięcie mięśniowe
CP – zwiększa ukrwienie
CP i LP – obniża napięcie mięśniowe, poprawa wchłaniania wysięków oraz krwiaków.

Prądy stosowane najczęściej w leczeniu następstw urazów narządu ruchu, chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, zaniku mięśni.

Ultradźwięki

Ultradźwięki to zabieg wykorzystujący drgania mechaniczne o częstotliwości 800-24 tys. kHz.

Działanie terapeutyczne:

 • przeciwbólowe
 • przeciwzapalne
 • zmniejszenie napięcia mięśniowego.
 • Zwiększenie rozciągliwości tkanki miękkiej np. blizn

Ultradźwięki uzyskują świetne efekty w leczeniu m.in.: ostróg piętowych, rwy kulszowej czy zespołu cieśni nadgarstka.

Laseroterapia

Zabieg laseroterapii polega na naświetleniu wiązką światła (najczęściej podczerwonego) określonego obszaru ciała.

Działanie terapeutyczne:

 • przeciwzapalne
 • przeciwbólowe
 • przeciwobrzękowe
 • przyśpieszeni regeneracji tkanek

Laseroterapia najczęściej stosowana jest w leczeniu nerwobóli, złamań, skręceń stawów, zmian zwyrodnieniowych stawów, ponieważ wykazuje największe działanie przeciwzapalne.

Ledoterapia

20161222_173845

Ledoterapia to innowacyjna metoda fizykoterapii wykorzystująca światło w zakresie widzialnym  i bliskiej podczerwieni generowane przez diody LED.

Efekty terapeutyczne:

 • przeciwbólowe
 • przeciwzapalne
 • przeciwobrzękowe
 • antyspastyczne
 • regeneracyjne

Ledoterapia wykazuje świetne efekty w przyśpieszeniu leczenia zmian skórnych m.in. po ospie, wchłanianiu się krwiaków po urazach, zmniejszeniu dolegliwości bólowych.

Pole magnetyczne

20161222_173633

W ośrodku stosowane są dwa rodzaje zabiegów z zakresu lecznictwa małej częstotliwości pola magnetycznego: Magnetoterapia i Magnetostymulacja.

Magnetoterapia jest zabiegiem fizykoterapeutycznym, wykorzystującym pole magnetyczne o indukcji w zakresie 1-15mT i częstotliwości 1-100Hz.

Magnetostymulacja wykorzystuje natomiast znacznie mniejsze wartości indukcji oraz większą częstotliwość w porównaniu do zabiegu magnetoterapii. Indukcja wykorzystywana w tym zabiegu zawiera się w granicach 1pT-0,1mT, a częstotliwość pola 100-1000Hz.

Do najważniejszych efektów leczniczych małej częstotliwości pola magnetycznego zalicza się:

 • działanie przeciwbólowe
 • działanie przeciwzapalne
 • przeciwobrzękowe
 • przyśpieszenie zrostu kostnego i regeneracji tkanek miękkich
 • antyspastyczne
 • relaksacyjne

Pole magnetyczne stosowane jest powszechnie w leczeniu chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS), zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (ZZSK), w udarach mózgu, zaburzeniach krążenia obwodowego, osteoporozie, angiopatii cukrzycowej, urazach narządu ruchu oraz utrudnionym gojeniu się ran.

Masaż BOA

20161222_172737

Masaż BOA to rodzaj masażu uciskowego stosowanego w rehabilitacji jak i medycynie estetycznej. Zabieg polega na  napełnianiu powietrzem komór nachodzących na siebie w odpowiednio dobranych sekwencjach w zależności od leczonego schodzenia. Masaż BOA  powoduje delikatny masaż kończyn mający na celu pobudzenie krążenia limfy i zlikwidowanie przede wszystkim obrzęku.

Masaż uciskowy stosowany jest najczęściej w leczeniu niewydolności żylnej, rehabilitacji po urazach i kontuzjach, obrzękach kończyn górnych i dolnych, neuropatiach. Zabieg ten stanowi również świetną profilaktykę w niewydolności żylnej.


Dowiedz się więcej o naszej ofercie rehabilitacji:

Masz pytanie odnośnie fizykoterapii?

Zadaj pytanie wypełniając prosty formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej lub zadzwoń pod nasz numer 33 444 68 68.